warsztaty plastyczne
.
.
Celem organizowanych przez nas warsztatów jest zachęcenie uczestników do aktywności twórczej, odkrywania swoich zdolności, rozwijania umiejętności zarówno podczas pracy indywidualnej jak i grupowej. Sztuka jest sposobem na komunikację z otoczeniem, oddziałuje na sferę intelektualną, moralną, społeczną, rozwija wyobraźnię, estetykę, a przede wszystkim wzmacnia poczucie własnej wartości. Sztuka to również uczenie się wytrwałości w dążeniu do celu, służy wyrażaniu swoich myśli i przeżyć.
Warsztaty w ramach naszych projektów skierowane są do ludzi w różnym wieku, skłaniają do szukania inspiracji w otaczającym świecie, sięgania po zarówno nowe jak i klasyczne media. Staramy się zainteresować innych kulturą i sztuką. Naszym zamiarem jest aktywizacja ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, osoby starsze, młodych i dorosłych hobbystów, a także wyrównanie szans osób mających utrudniony dostęp kultury i sztuki oraz edukacji artystycznej. Chcemy przedstawić sztukę jako alternatywną formę rozrywki i nauki. Chętnie pomagamy też młodym artystom planującym zdawać na akademie sztuk pięknych.
Przykładowe rodzaje warsztatów:
- malarskie
- rzeźbiarskie
- graficzne
- rysunkowe
- plastyczno-teatralne
- mixmedialne
Dla kogo?
- seniorzy
- dzieci
- osoby niepełnosprawne
- dorośli
- rodziny
WSPÓŁPRACA
Z radością podzielimy się nasza wiedzą i doświadczeniem w edukacji artystycznej realizując autorskie warsztaty m.in. w placówkach kulturalnych i szkołach, w domach pomocy społecznej, siedzibach organizacji pozarządowych itp. Chętnie zaprojektujemy unikatowe warsztaty w ramach festiwali i wydarzeń plenerowych, zrealizujemy również cykliczne zajęcia i kursy. Z przyjemnością przyłączymy się też do wszelkich projektów kulturalnych i edukacyjnych jako partnerzy wydarzenia. Zapraszamy do kontaktu na maila – ourpinata@gmail.com
__________________________________
.
OSTATNIE WARSZTATY
http://pinatagroup.com/category/education/
.
__________________________________
ARCHIWUM WARSZTATÓW
.
2020
WARSZTATY PLASTYCZNO TEATRALNE DLA DZIECI
realizowane w ramach projektu SCENY MELPOMENY:
TEATR CIENI: https://sceny-melpomeny.blogspot.com/search/label/teatr%20cieni
MASKI TEATRALNE: https://sceny-melpomeny.blogspot.com/search/label/maski%20teatralne
Celem projektu plastyczno-teatralnego „Sceny Melpomeny” jest zachęcenie młodzieży do współtworzenia kultury, rozwijania zainteresowań i pasji, poznania teatru w wielu aspektach, a także aktywnego spędzania wolnego czasu i współpracy w grupie. Podczas zajęć uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące kultury i sztuki. Pragniemy pokazać uczestnikom warsztatów alternatywną zabawę, którą mogą kontynuować również w domu i wraz z rodzeństwem lub przyjaciółmi rozwijać umiejętności plastyczne oraz aktorskie. Spodziewamy się, że projekt pomoże znaleźć młodzieży nowe pasje, a także alternatywny sposób wyrażania emocji poprzez twórczą zabawę. Mamy nadzieję, że udział w projekcie otworzy dzieci na marzenia, sprawi, że małe środowisko, w którym żyje, przestanie być postrzegane jako ograniczenie i przeszkoda w samorealizacji.
BLOG: https://sceny-melpomeny.blogspot.com/
WARSZTATY DLA SENIORÓW
Warsztaty plastyczne realizowane w ramach projektu FENOMEN CZASOPRZESTRZENI:
Zajęcia realizowane w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Toruniu. Pierwszy warsztat poświęcony był sztuce nowoczesnej, drugi – współczesnej. Każdy warsztat rozpoczniemy wykładem połączonym z prezentacją multimedialną. Efekty pracy uczestników zostały uwiecznione na kartkach pocztowych.
PORTRET Z PAWIEM: http://pinatagroup.com/2020/07/29/autoportret-czasoprzestrzeni-warsztaty/
AUTOPORTRET W CZASOPRZESTRZENI: http://pinatagroup.com/2020/07/29/autoportret-czasoprzestrzeni-warsztaty/
SPOTKANIE Z SENIORAMI: http://pinatagroup.com/2020/08/20/spotkanie-z-seniorami/
2019
WARSZTATY DLA DZIECI
WARSZTATY DLA SENIORÓW
.
.
.
.
.
2018
WARSZTATY DLA DZIECI
.
.
WARSZTATY DLA KAŻDEGO
WARSZTATY DLA SENIORÓW
2017
WARSZTATY DLA DZIECI I SENIORÓW
realizowane w ramach projektu ITER PER TEMPUS, czyli powrót do przeszłości:
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI więcej informacji / fotorelacja: http://krucjatypinaty.blogspot.com/2017/06/bestiariusze-i-palladyni.html
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA SENIORÓW więcej informacji / fotorelacja: http://krucjatypinaty.blogspot.com/2017/06/rosa-pulchra-est.html
Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy łączyli tradycyjne techniki warsztatowe z nowymi mediami poznając sztukę współczesną poprzez inspirację minioną kulturą. Praca twórcza poprzedzona była pokazem slajdów, filmów i szczegółowym przedstawieniem techniki przez instruktorów, artystów- pedagogów. Inspiracją do zajęć była sztuka średniowiecza, gotycka architektura, zamek krzyżacki w Toruniu, toruńska starówka, jej historia, legendy, a także rzeka Wisła i jej historyczne oraz kulturowe powiązania z Toruniem.
Projekt dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń realizowany w maju i czerwcu 2017 roku.
2016
WARSZTATY GRAFICZNE DLA DZIECI (związane z projektem Aquapresja).
„Hydrozagadka” tematycznie nawiązuje do zabytków architektury przemysłowej, wody i ekologii. Celem warsztatów jest zachęcenie młodzieży do aktywności twórczej, odkrywania swoich zdolności, rozwijania umiejętności oraz zachęcenie do pracy w grupie. Projekt został sfinansowany przez Toruńską Agendę Kulturalną w ramach Mikrowsparcia. Warsztaty realizowane będą na terenie Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu w drugim kwartale 2016 roku. Planowane techniki graficzne- linoryt, kolografia, monotypia i frotaż. Cykl warsztatów wieńczyć będzie wystawa prac uczestników, na bieżąco wydarzenia będą relacjonowane na blogu- http://aquapresja.blogspot.com/
…
HYDROKATALOG- https://drive.google.com/file/d/0BxvSPKVnJMGRZUp1X3JHa21UNmc/view?usp=sharing
.
.
WARSZTATY MIXMEDIALNE DLA DZIECI (stanowiące część projektu Krucjaty Pinaty łączące tradycyjne techniki z nowymi mediami)
Warsztaty obejmują różne obszary sztuki wizualnej. Inspiracją do zajęć jest sztuka średniowiecza, gotycka architektura, historia i legendy. Podczas pracy uczestnicy łączą tradycyjne techniki warsztatowe z nowymi mediami i zdobyczami technologicznymi, poznając sztukę współczesną poprzez inspirację minioną kulturą. Projekt został dofinansowany z funduszu Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcie.
Więcej informacji o warsztatach- http://krucjatypinaty.blogspot.com/
Zainteresowanych nawiązaniem współpracy lub udziałem w warsztatach zapraszamy do kontaktu mailowego- ourpinata@gmail.com
.
__________________________________
INSTRUKTORKI
.
Katarzyna Wendland
Artystka malarka obok własnej twórczości zajmująca się edukacją artystyczną. Posiada wieloletnie ( od 2006 roku ) doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, kursów, wykładów i zajęć plastycznych. Uczyła ludzi w różnym wieku- uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, słuchaczy szkół i kursów policealnych oraz studentów, a także osoby dorosłe i seniorów. Jest autorką dziesiątków warsztatów plastycznych i programów nauczania.
W 2006 roku ukończyła Malarstwo sztalugowe oraz Studium pedagogiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako nauczyciel plastyki, wykładowca, instruktor. Uczyła w wielu placówkach oświatowych i kulturalnych w Toruniu i poza nim – m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Raciążku, Ognisku Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, szkołach takich jak: Zespół szkół nr 2 w Turznie, Społeczne Liceum o profilu Menadżerskim oraz Społeczne Gimnazjum Językowe, Towarzystwo Edukacji Bankowej ,filia w Toruniu, Centrum Kształcenia Kadr Profesja, szkoła policealna, filia w Toruniu, Centrum Nauki i Biznesu Żak, Ogólnopolska sieć szkół policealnych Oddział w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 13 w Toruniu, Gimnazjum nr 22 w Toruniu, Szkoła Podstawowa w Brzozówce, Gimnazjum nr 3 w Toruniu
Prowadziła wykłady w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, W zakres prowadzonych przez nią przedmiotów, obok zajęć praktycznych z plastyki, wchodziły wykłady oraz zajęcia praktyczne z historii sztuki, zajęcia z fotografii, dekoracji wnętrz, technik reklamy, rysunku odręcznego, kompozycji, aranżacji wnętrz, kolorystyki, wystawiennictwa i wielu innych.
Od 2010-2016 roku związana była z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Jej autorski program nauczania wyróżnia się nowatorskie podejście niejednokrotnie doceniane przez słuchaczy. Wciąż poszukuje nowych mediów i zagadnień, dzieląc się z innymi swoją artystyczną pasją. Związana z Galerią była kuratorem wielu dziecięcych i nie tylko wystaw plastycznych, była też współautorem takich projektów edukacyjnych jak m.in.: typoGRA”, „Sztuka, sztuka pokaż rogi”, „Światłopodgląd”, czy też prowadziła warsztaty, które były częścią XIX, XVIII Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, „Chopin- inspirator wyobraźni”, XVII, XVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci I Młodzieży “Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, prowadziła też cykliczne warsztaty popołudniowe dla grup stałych i zajęcia przedpołudniowe dla grup zorganizowanych dla dzieci i młodzieży.
Obecnie jako prezes zarządu Fundacji Pinata jest organizatorką, instruktorką i koordynatorką działań edukacyjnych.
EDU-ART PORTFOLIO : http://katarzynawendland.com/animacja-kultury/
.
Alicja Wieczorek
Ukończyła Malarstwo i Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2014 roku posiada uprawnienia nauczycielskie. W 2019 roku obroniła doktorat z zakresu sztuk pięknych.
Od 2020 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest autorką programów kształcenia dla studentów na Kierunku Sztuki Plastyczne UJK – „Grafika koncepcyjna”, „Intermedialne działania przestrzenne” oraz „Typografia i składu tekstu”. W latach 2015-2019 w ramach praktyk zawodowych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK współprowadziła zajęcia z malarstwa i rysunku dla studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Jest autorką licznych warsztatów plastycznych, które realizowała w toruńskich placówkach kulturalnych m.in. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, w Domu Muz oraz na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Prowadziła również autorskie warsztaty w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr w Radomiu oraz szkołach i gminnych ośrodkach kultury na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W 2015 roku pracowała w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, gdzie prowadziła popołudniowe zajęcia plastyczne, warsztaty przedpołudniowe dla szkół oraz liczne warsztaty związane z projektami „Światłopodgląd” i „Zawsze zielono zawsze niebiesko”.
W swoich autorskich projektach szczególną wagę przywiązuje do procesu twórczego.
Jako wiceprezes Fundacji Pinata pełni rolę organizatorki i instruktorki działań edukacyjnych.