Alicja Wieczorek – INTROSPEKCJE


 

Wernisaż: 07.07.2023 o godzinie 18:00.
Czas trwania wystawy: 07.07. – 20.08.2023
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku (ul. Miedziana 2/4, 87-800 Włocławek)

Alicja Wieczorek

INTROSPEKCJE

Wystawa INTROSPEKCJE prezentuje prace malarskie i rysunkowe z lat 2014-2023. Tytuł odnosi się do wspólnych założeń cykli, w których proces twórczy związany jest z analizą własnej psychiki.
Jest to wystawa dla mnie wyjątkowo ważna, umożliwiająca spojrzenie wstecz na poszukiwania własnej drogi artystycznej. Każdy, kto tworzy lub interesuje się sztuką, doskonale wie, że postawa twórcza kreuje się przez lata. Jest wypadkową wielu wyborów, od pierwszej plamy i kreski, po wielkoformatowe formy plastyczne i ich spójną kontynuację. Dopiero przyglądając się sztuce z pewnego okresu możemy wyciągnąć wnioski i poznać twórcę.
Wystawę ograniczyłam do malarstwa i rysunku, jako najbardziej ważnych dróg poszukiwań o wyjątkowym dla mnie, kontemplacyjnym charakterze. Chociaż pracuję też w technikach cyfrowych, według moich założeń osobowość twórcy można odczytać najlepiej z twórczości warsztatowej, która wynika bezpośrednio z gestu, nie daje możliwości nanoszenia poprawek i korekt, jest naturalna i osobista, a jej odbioru nie determinuje jakość wydruku lub sprzętu multimedialnego.
Mimo różnych rozwiązań formalnych prace łączy strategia twórcza polegająca na systematycznej pracy uwzględniającej wpływ przypadkowych zdarzeń. Ważne są dla mnie aktualne wydarzenia, emocje z nimi związane, skojarzenia. To one kierują mną podczas tworzenia sztuki, pomagają w doborze barw lub wpływają na kształt form rysunkowych. Nie bez znaczenia ma fakt, że większość moich prac powstaje w otoczeniu przyrody, która stanowi dla mnie szczególną inspirację.
Proces kreacji jest odzwierciedleniem osobowości, w moim przypadku polega on na ciągłym zadawaniu pytań i błyskawicznym znajdowaniu odpowiedzi. Jest to forma rozmowy samej ze sobą, otwarcie się na własną intuicję. Daję kierować się podświadomości, którą kontroluję jedynie dzięki systematyczności procesu twórczego i przyjęciu podstawowych założeń formalnych. Ważny element drogi artystycznej stanowi też dla mnie konfrontacja z odbiorcą. Chciałabym, żeby interpretacja mojej twórczości była jak najbardziej szeroka i odpowiadała mojej otwartości na ludzi, fascynacji ich indywidualnością i różnorodnością.