KATARZYNA WENDLAND – FOLLOW THE SUN


Follow the Sun 2022/2023 jest wystawą podsumowującą ostatni rok pracy nad szerszym cyklem, który realizuję od 2016 roku.

Koło jest symbolem słońca, równowagi, harmonii i czasu. Słońce jest symbolem życia, harmonii i doskonałości, nowego początku. Follow the Sun, Podążaj za Słońcem, to wędrówka kół zatrzymana na 14 kwadratowych płótnach w formacie 70 x 70 cm, 12 kołach o średnicy 50 cm oraz 9 o średnicy 40 cm. Wszystkie kompozycje powstały w technice akrylu na płótnie.

Do akcentów barwnych wykorzystuję farby fluorescencyjne i metaliczne. Pracuję warstwowo, nakładając kolor na kolor, wzmacniając jego walor nie tylko na palecie, ale i bezpośrednio na płótnie. Podczas pracy towarzyszyły mi rozważania między innymi na temat koloru jako nośnika emocji, zestawiania z sobą plam barwnych w obszarach danego nastroju, gdzie barwa i światło są nierozłączne, budują napięcia, a także przestrzeń. Bywa, że emocjonalne zjawiska są ulotne, a odczucia się przenikają. Sama w sobie barwa światła stanowi dla mnie wartość emocjonalną.

Wewnątrz kół i kwadratów skupione są trójkąty, łuki, kompozycyjny ruch. Te elementy odzwierciedlają ciągłe zmiany – dynamikę układów, rytm. Każde kwadratowe płótno tworzy osobą historię, jest oddzielnym bytem. Koła natomiast stanowią rodzaj kontrastujących ze sobą zbiorów – jeden składający się z 9, drugi z 12 podobrazi – które traktuję jako całość. Cykl w cyklu. Wszystkie kompozycje są rodzajem diagramów odnoszących się do życia wewnętrznego, ciągłych zmian i ruchu.

-Katarzyna Wendland

 

 

 

Fotorelacja z wystawy:

 

7

Szersza fotorelacja z wydarzenia na Fb: https://www.facebook.com/photo/?fbid=731006769028828&set=pcb.731010942361744