PORTRET Z PAWIEM – WARSZTATY


WARSZTATY PLASTYCZNE

z cyklu „Fenomen Czasoprzestrzeni”

 

Dnia 16 czerwca 2020 roku w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rydygiera w Toruniu odbył się pierwszy warsztaty w ramach projektu „Fenomen Czasoprzestrzeni”.

Wprowadzeniem do warsztatu był wykład połączony z prezentacją na temat  twórczości Teodora Axentowicza. Podczas prelekcji przedstawione zostały różnice pomiędzy sztuką nowoczesną i współczesną, a także przybliżona została sztuka Młodej Polski.

Zadaniem uczestników było zrealizowanie portretu w technice pasteli, do którego inspirację miały stanowić dzieła sztuki młodopolskich artystów takich jak Stanisław Wyspiański i Teodor Axentowicz.

Praca twórcza rozpoczęła się od sporządzenia szkiców ołówkiem na kartkach papieru. Seniorzy realizowali portrety osób siedzących naprzeciwko. Zadaniem uczestników było oddanie charakterystyczych cech modeli w prosty, linearny sposób.  Kolejnym etapem było wykonanie portretu w technice pasteli suchej na barwionych papierach formatu 50×35 cm. Kompozycję dopełniać miały pawie pióra – charakterystyczny motyw dekoracyjny w okresie Młodej Polski.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

FOTODOKUMENTACJA na Fb : https://www.facebook.com/FundacjaPinata/photos/pcb.581546472503294/581539345837340/