WYSTAWA NA KONIEC LATA


40604765_249057482418863_2355150264563924992_n

 

Zapraszamy na podsumowanie LATA w Galerii Domu Muz przy ul Podmurnej w Toruniu!

07.09.2018 – 30.09.2018

FOTORELACJA: https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.eJw9jtsNwEAIwzaqeB0k~_y9WFY5~_WpENlgo1akRlHn~%3BsYxdRDXfVYQNnP5dZBSEhl2v2~%3BHeOb9vLZtkd1j6XkwUVEVw~_6B5yefr4~%3BRjf975339evnH~_WKfN~%3BbO9Mj3v~%3BtB~%3B5Ai2rNv8~-.bps.a.261812531143358&type=1&__tn__=HH-R

Lato to czas niezwykle inspirujący – długie dni i piękna pogoda zachęcają do podróży i odpoczynku od codziennych obowiązków. Dla artystów żyjących na co dzień w zgiełku miast jest to powód dla zmiany miejsca pracy, czerpania inspiracji z nowego otoczenia, odzyskania spokoju niezbędnego do działań twórczych. Niektórzy artyści wolą zbierane przez lato doświadczenia krystalizować w zaciszu pracowni, inni wychodzą w plener, by tworzyć posilając się energią miejsca, bliskością natury. Często plenerowe wyjazdy sprzyjają powróceniu do tradycyjnych technik i narzędzi, czasem do wypróbowania swoich możliwości na nowym polu działania. I tak oto artyści pochodzący z różnych regionów Polski, działający w rozmaitych obszarach sztuki, postanowili na wspólnej wystawie pokazać efekty swoich letnich przygód plastycznych. Zbiór artystów nie jest przypadkowy. Są to uczestnicy pleneru w Zagrodzie Styp- Rekowskich w Płotowie organizowanego przez Fundację Pinata i Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie pod honorowym patronatem Marszałka Pomorskiego. Plener w Płotowie, który miał miejsce na przełomie czerwca i lipca br. rozpoczął okres wakacyjnych działań, które teraz, pod koniec lata warto podsumować i porównać z efektami poprzednich plenerów.

-Alicja Wiecz

 

orek

 

 

Uczestnicy wystawy LATO:

Wilga Badowska uzyskała dyplom PWSSP w Gdańsku w 1986 roku w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo i grafikę. Od lat eksperymentuje z batikiem głównie na jedwabiu, wykorzystując tą technikę w swoich pracach i miksując ją zależnie od potrzeby z innymi technikami malarskimi. Tematyka obrazów jest przeważnie figuratywna, dekoracyjna i często symboliczna. Malarka wykorzystuje motywy mitów i symboli, sprowadzając pomysł często do syntetycznego, niemal graficznego znaku. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Polsce, Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie, oraz na ponad 40 wystawach indywidualnych (1991 BWA, Olsztyn; 1997 Muzeum w Lęborku; 2000 Galeria „Na Piętrze”, Koszalin; 2002 Galeria „Triada”, Gdańsk; 2002, 2012 Galeria „Dworek Sierakowskich”, Sopot; 2004 Galleri2ern, Bornholm, Dania; 2007 PGS, Sopot; 2007 MOK, Olsztyn; 2010 Galeria „Tygiel” Gdynia; 2012 Galeria Sztuki Współczesnej, Kołobrzeg; 2014 Galeria Refektarz, Kartuzy).

Magdalena Chomiak Urodzona 25 października 1987 r. w Oleśnicy. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Obecnie kontynuuje kształcenie na stopniu doktoranckim w zakresie sztuk pięknych. Zajmuje się konserwacją malarstwa sztalugowego, ściennego, jak też czynnie uprawia malarstwo. Bierze udział w ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zgromadzone na wystawie pastele to szybkie notatki, wykonane w plenerze, w oparciu o obserwację otaczającego świata. Prace są świadectwem zainteresowania przyrodą, architekturą. To urywki rzeczywistości, obrazy otaczającej nas natury, przełożone na język malarski. Prace wyrażają nastrój danej sceny, melancholię związaną z tym, co nas otacza.

Małgorzat Czyż – Studentka Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu oraz absolwentka Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W roku 2017 uzyskała Stypendium Ministra dla studentów za wybitne osiągnięcia. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2016 roku brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Art. Tranzyt w Jaworzanie, gdzie prezentowała swoją twórczość. Uczestniczka plenerów i projektów artystycznych. W malarstwie obnaża swój silnie zindywidualizowany gest i zainteresowanie ekspresyjną kompozycją. Jednym z chętnie podejmowanych tematów w jej twórczości jest przyroda. Artystka zwraca uwagę na bogactwo flory w miejscach, w które podróżuje. Ukazuje ją w sposób wrażeniowy i instynktowny. Zaznacza wybrane kształty i kolory tworząc ekspresyjne kompozycje z wybranych z otoczenia roślin. Jej obrazy są wyrażeniem afirmacji natury. Ważniejsze wystawy zbiorowe: „Autoportret”, Dwór Artusa Toruń 2015; Accademia di belle arti Palermo 2017; „Sztuka to mój konik”, CSW , Toruń 2017; „Artysta vs kurator”, Galeria Forum 2017 Toruń; Wystawa poplenerowa, Galeria Fundacji Profile, Warszawa 2014.

Łucja Kopka Urodzona w 1988 roku w Nidzicy. Studia na UMK w Toruniu na kierunku malarstwo. W ramach programu ERASMUS semestr studiów na Akademia Umeni w Banskej Bystici, Słowacja. Dyplom z wyróżnieniem w 2013 r. za cykl instalacji świetlnych pt. „Kolor i przestrzeń”. Uczestniczka wielu plenerów malarskich, m.in. międzynarodowy plener akwarelowy we Florencji – workshop zorganizowany przez fundację Romualdo del Bianco.

Weronika Marszelewska – urodzona w 1990 roku w Toruniu. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w rodzinnym mieście – kierunek grafika, dyplom z wyróżnieniem w 2015 roku. Obecnie uczestniczka studiów doktoranckich z zakresu sztuk pięknych na macierzystej uczelni. Tworzy małe i kameralne formy graficzne w technikach wypukłodruku, takich jak linoryt, drzeworyt, przeważnie sytuujące się na pograniczu abstrakcji i pejzażu. Zajmuje się również monotypią, technikami mieszanymi oraz malarstwem akrylowym. W ostatnim czasie w sposób szczególny koncentruje się na obrazowaniu przestrzeni i eksperymentach z drukiem na papierze welurowym. Uczestniczka przeszło 40 wystaw zbiorowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w Rumunii, Belgii, Rosji, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz w Polsce). Dotychczas zorganizowała 5 wystaw indywidualnych – w Toruniu (dwukrotnie), Gdańsku, Warszawie oraz we Włocławku. Nagrodzona The Victor Stuyvaert Prize (nagroda dla Młodego Talentu w dziedzinie wypukłodruku) w ramach 20th Sint-Niklaas International Bookplates and Small Printmaking Competition 2015 w Belgii oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2016 roku. Otrzymała wyróżnienie honorowe w ramach 10 Międzynarodowego Biennale Miniatury „Częstochowa 2018”. Tym razem w ramach wystawy prezentuje obrazy z cyklu malarskiego (akryl na płótnie), realizowanego od 2014 r., dla którego punktem wyjścia jest praca w plenerze.

Grzegorz Wawrzyńczak Studiował Malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Piotra Klugowskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2013 r. Aneks z rysunku pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pituły i aneks do dyplomu z Malarstwa w Architekturze w pracowni dr. hab. Andrzeja Kałuckiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz muzyką. Otrzymał nagrodę za szczególne wartości artystyczne dyplomu pt. „Między wschodem i zachodem”, prezentowanego na wystawie Dyplomy 2013 w CSW w Toruniu. Od 2015 r. jest członkiem ZPAP w Okręgu Toruńskim. Prezentował swoje prace między innymi na wystawach indywidualnych: wystawa towarzysząca koncertowi zespołu Napszykłat i poezji Rafała Derdy – Klub Fado – Aleksandrów Kujawski (2010); Rytuał w Galerii nad Wisłą w Toruniu – wystawa połączona z happeningiem w przestrzeni publicznej (2013). Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, m.in. Działania Podstawowe – XV Mogileńskie Spotkania Plastyczne, Mogilno (2013); 9 Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Wozownia w Toruniu; Sztuka Otwarta – II Festiwal Sztuki Aktualnej Nowe Ciepło w MCK Galeria Przestrzeń Gruzownia – Nowe Miasto Lubawskie; Wystawa towarzysząca 21 Spotkaniom Teatru Otwartego Festiwal STO, Teatr Terminus A Quo – Nowa Sól; Dyplom 2013, Studentenwerke – Getynga (2013), „Coż nam po prawdzie?” – Międzynarodowe Biennale Plakatu w Bielsko-Białej (2015); Nowy Rozdział, Galeria ZPAP, Toruń (2015); Projekt 966. Jubileusz Narodowy – Sztuka Polska 2016, Wystawa z okazji 1050-lecia Chrztu Polski (2016), cykle wystaw Grupy Pinata pt. AQUAPRESJA i Krucjaty Pinaty (2016-2018). Ilustracja wieży ciśnień w Płocku zdobyła nagrodę firmy Affinity i została użyta do kampanii promocyjnej nowej wersji programu graficznego (2017). Od 2015 roku współtworzy Grupę Pinata. Jest członkiem ZPAP okręgu Toruńskiego.

Katarzyna Wendland Urodzona w Szczecinie w 1979 roku. Związana z Toruniem, gdzie mieszka. Od 2015 roku współzałożycielka grupy artystycznej Piñata. Od 2016 roku prezes zarządu Fundacji Piñata. W 2006 ukończyła malarstwo sztalugowe, malarstwo w architekturze (malarstwo ścienne i witraż) obroniła też aneks z rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureatka nagrody im. Prof. Stanisława Borysowskiego w dyscyplinie: malarstwo 2003/2004 UMK. W latach 2006 – 2012 związana z placówkami oświatowymi oraz kulturalnymi m.in: Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2007 – 2009), Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu (2010 – 2016). Autorka programów edukacyjnych, warsztatów plastycznych i plenerów malarskich. Uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Irlandia). Od 2007 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem współczesnym, malarstwem w architekturze, designem oraz cyfrową fotografią eksperymentalną. Uprawia też rysunek w technikach własnych.

Alicja Wieczorek Doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, absolwentka Malarstwa na tym samym wydziale. Dyplom z wyróżnieniem za cykl „Gra w obrazy” otrzymała w 2012 roku. Licencjat z Edukacji Artystycznej z zakresu Mediów Rysunkowych – w 2014. Należy do ZPAP w Okręgu Toruńskim. Od 2015 współzałożycielka Grupy Pinata, od 2016 roku pełni funkcję wiceprezesa w zarządzie Fundacji Pinata. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje prace pokazywała m.in. na wystawie „Dyplomy 2012” w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2013” w Legnicy, na 9 Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, podczas wystawy pokonkursowej III Triennale Malarstwa „Animalis” w Chorzowie, na 12. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim, podczas POLYGONUM 4 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Stypendystka prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Laureatka nagród i wyróżnień w kategoriach komiks i rysunek. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, jednak punktem wyjścia dla jej poszukiwań jest malarstwo. W swoich pracach szuka wspólnego pola dla systematyczności i przypadku. Stosuje wielowątkową formę dającą odbiorcy możliwość swobodnej interpretacji. Tworzy szeroki cykl rysunkowy pt. „Dziennik”, zajmuje się również ilustracją, projektowaniem i animacją.

 

FUNDACJA PINATA

www.pinatagroup.com

ourpinata@gmail.com