STRUNA ŚWIATŁA


Fotorelacja z warsztatów:

https://drive.google.com/open?id=14U7_3hLqS3vJke6Shy1Av3xTZrdiumj4

 

DSCN2261net

DSCN2282net

DSCN2332net

DSCN2482net

DSCN2490net

 

 

W Dziennych Domach Pomocy Społecznej w Toruniu przeprowadziliśmy warsztaty malarskie w oparciu o klasyczną martwą naturę. Wykorzystano farby akrylowe, które bardzo przypadły do gustu uczestnikom. Niektórzy po raz pierwszy realizowali dzieła plastyczne na płótnie. Powstały interesujące kompozycje charakteryzujące się dużą indywidualnością. Podczas zajęć zainspirowaliśmy uczestników sztuką dawną przy wykorzystaniu współczesnych mediów malarskich. Dzięki temu przybliżyliśmy im zagadnienia z historii sztuki ujawniając możliwości aktualnych technik. Farby akrylowe znacznie różnią się od olejnych, choć efekt pracy może być bardzo podobny. Akryle są farbami wodnymi, są trwałe, mają świeże barwy i szybki czas schnięcia. Często wykorzystuje się je jako podmalówkę do farb olejnych, co przyspiesza pracę tradycyjnymi metodami. Farby akrylowe obecnie są wykorzystywane w malarstwie współczesnym nierzadko łączone z innymi mediami malarskimi i rysunkowymi.

1. Warsztaty malarskie „Struna światła” miejsce realizacji- Dzienny Dom Pomocy Społecznej ul. Rydygiera 30/32 Toruń
W warsztacie wzięło udział 11 osób. Warsztat składał się z dwóch części,pierwszym etapem było wprowadzenie do warsztatów – prelekcja z prezentacją multimedialną połączona z pokazem techniki i narzędzi. Zostały przedstawione podstawowe pojęcia i zagadnienia dotyczące komponowania obrazu, a także przedstawiono sylwetki znanych twórców i reprodukcje dzieł sztuki. Uczestnicy mieli okazję zaobserwować w jaki sposób komponuje się martwą naturę. Kompozycja inspirowana była twórczością Georgii O’Keeffe. Pierwsza część warsztatów ( część merytoryczna ) trwała 1,5 godziny. W drugiej części uczestnicy realizowali dzieła malarskie w oparciu o specjalnie ustawioną w tym celu martwą naturę. Do kompozycji zostało włączone światło UV. Seniorzy mogli zaobserwować dwa kontrastujące ze sobą rodzaje światła, Pierwszym etapem było zaplanowanie kompozycji, wykonanie szkicu na płótnie. Następnie za pomocą szerokiej gamy farb akrylowych uczestnicy zrealizowali prace malarskie. Przez cały czas wspierani byli przez młodych twórców- artystów plastyków, którzy udzielali indywidualnych porad podczas wszystkich etapów pracy. Na koniec nastąpiła wspólna dyskusja na temat powstałych realizacji – obrazów na płótnie, druga część trwała 4,5 godziny. Prace zostały przekazanie DDPS do stałej ekspozycji, dzięki czemu będą mogły inspirować seniorów do dalszej aktywności twórczej
2. Warsztaty malarskie ” Martwa natura z wędzidłem” miejsce realizacji – Dzienny Dom Pomocy Społecznej ul. Gagarina 152 Toruń
Podobnie jak podczas warsztatu „Struna światła” odbyło się 1,5 godzinne wprowadzenie – wykład z prezentacją. Po wprowadzeniu była przerwa kawowa, po której nastąpiła część praktyczna- realizacja prac malarskich- 4,5 godziny – czas trwania zajęć. W warsztacie wzięło udział 9 osób. Zarówno warsztat jak i prezentacja były bardzo podobne do poprzednich z tym, że zmienił się układ kompozycyjny martwej natury, warunki oświetleniowe, co wpłynęło na oryginalność prac malarskich. Podobnie jak w warsztacie przeprowadzonym w DDPS przy ul. Rydygiera, każdy z uczestników mógł wybrać odpowiedni dla siebie format płótna. Do dyspozycji były też pędzle różnej szerokości oraz szeroka paleta profesjonalnych farb akrylowych. Podczas warsztatu seniorzy wspierani byli przez młodych twórców, którzy podchodzili indywidualnie do każdego uczestnika. Podobnie jak poprzednio, na koniec zajęć wykonano zbiorową fotografię uczestników z pracami oraz wspólnie zaplanowaliśmy ekspozycję prac w Domu Pomocy Społecznej.
Dziękujemy Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego za sfinansowanie warsztatów w ramach otartego konkursu ofert nr 8 – zakres zadania publicznego „Wspieranie aktywizacji i integracji społecznej seniorów”.
FOTORELACJA: