Ulica Themersonów 3


Konkurs nawiązuje do organizowanego w Płocku od 2010 roku kilkudniowego Festiwalu Themersonów. Jest to impreza prezentująca sylwetki i twórczość urodzonego w Płocku poety, powieściopisarza, filmowca Stefana Themersona i jego żony Franciszki. W 2014 r. po raz pierwszy Płocka Galeria Sztuki zorganizowała konkurs plastyczny nawiązujący do twórczości tych wybitnych artystów – „Ulica Themersonów”. W tym roku zapraszamy do uczestnictwa w jego III odsłonie. Regulamin i karta zgłoszeniowa Konkursu, nad którym honorowy patronat objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, znajdują się na stronie internetowej Płockiej Galerii Sztuki www.plockagaleria.pl w zakładce edukacja/konkursy. Patronem medialnym konkursu jest Fundacja promocji sztuki „Niezła sztuka”.

Pochodzący z Płocka Stefan i jego żona Franciszka Themersonowie w swojej sztuce poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, projektowała scenografie i kostium. Jej mąż tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, napisał operę. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

W wyniku obrad, 15lipca 2016 r. Jury podjęło decyzję o zakwalifikowaniu 42 prac 26 autorów do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej. Po podsumowaniu głosów przyznano następujące nagrody:

Pierwsza nagroda – 3000 zł brutto – Bożena Jovičić za pracę „Wczoraj nigdy nie odejdzie”
Druga nagroda – 2000 zł brutto – Marcin Dybowski za pracę „Prostą historię I”
Trzecia nagroda – 1000 zł brutto – Alicja Wieczorek za pracę „Wchodzenie po schodach według Cortazará”

Wyróżnienia honorowe :
Jozef Pilat za pracę „Świadek natury”
Aleksandra Szczodry za pracę „Ta codzienność”
Katarzyna Olejniczak-Drobner za pracę „Stolik dla dwojga”.

.

Fotorelacja z wernisażu Grzegorz Wawrzyńczak:

 

dscn9600net

dscn9629net

dscn9648net

dscn9657net

3

dscn9618net

.

..

03-alicja-wieczorek_-wchodzenie-po-schodach-wedlug-cortazara

 

Opinia jury– „(…)Trzecia nagroda została przyznana rysunkowi Alicji Wieczorek „Wchodzenie po schodach według Cortazara” za udane włączenie się w themersonowskie poczucie humoru i za bezpretensjonalne nawiązanie do stylu ilustracji. Sugerowane w tytule wyobrażenie o nigdy niepowstałych themersonowskich ilustracjach do prozy Julio Cortazara wydaje się interesującym sposobem propagowania tradycji Common Room Themersonów i imaginacyjnego miejsca, w którym każdy może spotkać każdego.”