smok toruński na festiwalu DwuTakt


smok ikonka

.

 

Komiks autorstwa Alicji Wieczorek wykonany techniką wektorową zdobył II nagrodę w ogólnopolskim konkursie pt. ”Smok toruński”. W jury zasiedli: Tadeusz Baranowski, Edward Lutczyn, Marek Raczkowski, Stanisław Tym, Paulina Christa, Maciej Neumann (sekretarz) oraz Wojciech Łowicki (przewodniczący). Wystawa pokonkursowa towarzyszyła III edycji Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt, który odbył się 7 maja 2016 w Dworze Artusa w Toruniu.

 

Więcej informacji: http://www.komiksisatyra.pl/archiwum/226

 

.

.

.

 

smok2 rgb

.

wystawa dwor artusa

.

 

Treść legendy o smoku toruńskim:

„13 sierpnia 1746 roku mistrz ciesielski Johann Georg Hieronimi i żona miejskiego żołnierza Kataharina Storchin zaświadczyli w kancelarii miejskiej w Toruniu, że wiosną 1746r. widzieli smoka. Stwór potrafił latać i pływać, miał 2 m długości, głowę i tułów ciemnoszare, ogon jasnobrązowy i błyszczący. Smok latający (draco volans) pojawił się w pobliżu Strugi Toruńskiej w rejonie Przedzamcza i odleciał w stronę ruin zamku krzyżackiego.”  (informacje: torun.turystyka.pl)

Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt odbywa się od 2014 roku w Toruniu. Festiwal organizowany jest m.in. przez Asocjację Komiksu w Toruniu, od 2016 roku przy wsparciu Fundacji Kreska im. Janusza Christy. Funkcję Dyrektora Festiwalu pełni Wojciech Łowicki.Festiwal koncentruje się na treściach związanych z szeroko rozumianą popkulturą, w szczególności z satyrą, kabaretem i komiksem. Do stałych punktów imprezy należą m.in. spotkania z gośćmi, strefa superbohaterska (całodzienny cykl prelekcji poświęconych bohaterom w trykotach), strefa Gwiezdnych Wojen (atrakcje związane z sagą George’a Lucasa), strefa dziecięca (atrakcje i zabawy dla dzieci), strefa gier, warsztaty i konkursy rysunkowe, Bitwa Komiksowa (rywalizacja rysowników, którzy spontanicznie tworzą w określonym czasie rysunek na zadany temat), występy kabaretów, giełda, wystawy. (informacje:Wikipedia)